Винищувачі F-16 для України
Автор: Thomas C. Theiner
Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія мають понад 60 F-16AM/BM Block 20 MLU (AM = одномісний, BM = двомісний) на зберіганні та ще 132 на активній службі.
Нідерланди та Норвегія вже мають готові F-16 для України. Залишилося лише підготувати пілотів.
F-16A/B Block 10/15 - це старіші версії F-16. Загалом 524 з них були виготовлені компаніями SABCA в Бельгії та Fokker в Нідерландах в період з 1978 по 1992 рік. 344 з них були модернізовані, починаючи з 1998 року, до стандарту Block 20 MLU (Mid-Life Update).
Модернізація додала новий і значно покращений модульний комп'ютер (Modular Mission Computer - MMC), два багатофункціональних дисплеї (Multi-Function Displays - MFD), ширококутний індикатор на лобовому склі (wide angle Head Up Display - WAC HUD), покращену бокову ручку управління і ручку газу - обидві з більшою кількістю функцій і кращою ергономікою. Також були додані централізована система управління засобами радіоелектронної боротьби (Electronic Warfare Management System - EWMS), приймач GPS, цифрова система орієнтування на місцевості (Digital Terrain System - DTS), об'єднана система розподілу тактичної інформації Link 16 (Joint Tactical Information Distribution System - JTIDS) і т.д. і т.п.
Модернізація також додала вдосконалену систему ідентифікації «свій-чужий» (AIFF), яка включає в себе антенну на фюзеляжі (Upper Interrogator Fuselage Mounted Antenna Array), також відому як чотири «пташині різаки», встановлені безпосередньо перед кокпітом.
Найважливішою модернізацією стало вдосконалення радару AN/APG-66 (на світлині): новий комбінований процесор обробки сигналів і даних, що працює в 7 разів швидше і має у 20 разів більше пам'яті, ніж попередня система.
Нова версія радару отримала позначення AN/APG-66(V)2A, її ключовими особливостями є:
режим супроводу з одночасним скануванням до 10 цілей;
25% збільшення дальності виявлення та супроводження;
можливість одночасного наведення 6x AIM-120 на цілі);
покращений режим звуження променя доплерівської РЛС (Doppler Beam Sharpening mode - DBS);
посилені засоби електронної протидії;
збільшення роздільної здатності на 400% в режимі картографування місцевості.
Всі ці вдосконалення відкрили для F-16 цілу низку нових можливостей ракет, головок самонаведення і керованих бомб. З роками з різними оновленнями програмного забезпечення з'явилось ще більше нового озброєння, яке тепер можуть нести винищувачі Block 20 MLU:
Ракети класу «повітря-повітря»:
AIM-9X Sidewinder та IRIS-T з інфрачервоним самонаведенням;
AIM-120 AMRAAM з активним радіолокаційним самонаведенням за межами візуальної дальності (Beyond-Visual Range - BVR) (до AIM-120D)
Ракети класу «повітря-поверхня»:
AGM-88 HARM антирадіолокаційна;
AGM-154 Joint Standoff Weapon (JSOW) (фактично плануюча бомба);
AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM) (крилата ракета з дальністю дії 400-1000 км).
Бомби з GPS-наведенням:
GBU-31/32/38 Joint Direct Attack Munition (JDAM);
GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB);
Бомби з лазерним наведенням:
Paveway II та III;
GBU-54 Laser JDAM (LJDAM);
Капсули наведення:
AN/AAQ-28 Litening
AN/AAQ-33 Sniper ATP
AN/ASQ-213 HARM targeting system (HTS) (я ніколи не бачив цю капсулу на бельгійському, данському, норвезькому чи нідерландському F-16)
Блоки радіоелектронної протидії:
AN/ALQ-131 ECM
AN/ALQ-184 ECM (США продалиці блоки лише Тайваню)
На мою думку, найбільш корисною з усіх цих озброєнь буде ракета AIM-120, яка дозволить українським пілотам нарешті збивати російські літаки, які зараз летять поза зоною досяжності українських винищувачів Міг-29 і Су-27.
Я сумніваюся, що Україна отримає найновішу версію AIM-120D, але всі версії AIM-120C (4/5/6/7) достатньо хороші, щоб збивати масу російських літаків ще до того, як вони зможуть наблизитися до українських ліній.
AIM-120, AIM-9X та IRIS-T також можуть бути використані для збиття російських крилатих ракет, що покращить можливості протиракетної оборони України.
Іншою дуже корисною комбінацією буде капсула наведення AN/ASQ-213 HARM, блок радіоелектронної протидії AN/ALQ-184 і ракета AGM-88 HARM, яка є стандартним озброєнням ВПС США для місій з придушення/знищення протиповітряної оборони противника (SEAD/DEAD).
Але я ніколи не бачив AN/ASQ-213, встановлену на F-16AM/BM Block 20 MLU, і бачив лише старіші AN/ALQ-131.
Підсумок: F-16AM/BM Block 20 MLU - це високопродуктивні винищувачі, які є якісним стрибком у порівнянні з сучасними українськими винищувачами. Чотири європейські країни можуть і нададуть 30-60 таких літаків протягом наступних тижнів, а ще 130 стануть доступними після того, як на зміну MLU F-16 прийдуть F-35A. Ракет, бомб і запчастин для F-16 достатньо, так само як і європейських і американських механіків, готових приїхати та допомогти українцям їх обслуговувати.
З часом Україні також буде дозволено купувати нові F-16V Block 70/72, які є найсучаснішими F-16 і набагато, набагато перевершують все, що росія має сьогодні та матиме в найближчі 10 років.
F-16 завжди був найкращим винищувачем для України, і Байден нарешті скасував рішення боягузів у своїй адміністрації, які протягом року блокували навчання F-16.
Ми всі маємо подякувати прем’єр-міністру Великої Британії Ріші Сунаку і міністру оборони Сполученого Королівства Бену Воллесу, які здійснили величезний (!!) тиск на уряд США, щоб він нарешті набрався мужності та дозволив Норвегії, Данії, Нідерландам та Бельгії передати Україні F-16.
Окрім вищезазначених країн, також Португалія та США погодилися тренувати українських пілотів. Я сподіваюся, що навчання буде дуже швидким, оскільки кожен змарнований день коштує більше українських життів.
На сьогодні Патріот збив 5 російських винищувачів та 2 гелікоптери; F-16 зможе збити набагато більше.