Український театр воєнних дій: 8-19 лютого 2023 року
Автор: Jomini of the West
Протягом останніх 2 тижнів лютого російський зимовий наступ посилився, оскільки основні наступальні дії тривали у Кремінній, Бахмуті та Вугледарі. Росіяни не досягли значних успіхів, українська оборона продовжує триматися.
Луганський оперативний напрямок. Російські війська продовжують наступ у районі Кремінної. Сватове було підкріплене 98-ю гвардійською повітряно-десантною дивізією, що свідчить про наміри росіян незабаром просунутися в напрямку Куп'янська. Українські війська продовжуватимуть оборонятися в глибині бойових порядків та переходити в наступ, коли з'являться можливості.
Оперативний прогноз: сухопутні війська рф (св рф) продовжуватимуть укріплювати райони Дворічної та Сватового, щоб 1) стабілізувати передову лінію зіткнення, 2) забезпечити подальше зміцнення польових укріплень в глибині вздовж шосе Р-66, 3) забезпечити можливості для майбутніх наступальних дій в напрямку Куп'янська/річки Оскіл. Сухопутні війська рф продовжуватимуть активну оборону в районі Новоселівського, щоб не допустити просування 92-ї механізованої бригади та допоміжних підрозділів на південний схід вздовж автошляху Н-26 до Сватового. У районі Кремінної російські війська майже напевно продовжать наступати на південний захід і захід у напрямку Ямполівки, Торського і Серебрянки на підтримку наступальних дій св рф в Донецькій області. Сили ЗСУ продовжуватимуть глибоку оборону і перейдуть у наступ, коли з'являться можливості.
Дворічна: Тривають позиційні бої між Дворічною і Тавільжанкою. 16 лютого 138-а окрема гвардійська мотострілецька бригада захопила Гряніківку (селище на південний схід від Дворічної). 2-га гвардійська мотострілецька бригада і 26-й гвардійський танковий полк розгортаються в районі Дворічної.
На північний захід від Сватового: Продовжують надходити повідомлення про запеклі бої в районі Новоселівка - Куземівка на північний захід від Сватового. 10 лютого Генеральний штаб ЗСУ повідомив про поразку спроби св рф захопити переправу через річку Жеребець у Стельмахівці.
Лінія фронту через річку Жеребець: ЗСУ продовжують оборонятися вздовж лінії річки Жеребець, в той час як ОГРФ-Воронєж продовжує наступальні дії з району Кремінної. Російські наступальні дії тривають у районі Макіївка-Невське в напрямку Ямполівки та на південний захід від Діброви в напрямку Серебрянки. ЗСУ проводять локальні контратаки, щоб уповільнити просування росіян. Атаки з боку св рф стали фрагментарними.
Сватове: 127-а гвардійська мотострілецька дивізія залишається на оборонних позиціях на захід від Сватового. 98-а гвардійська повітряно-десантна дивізія передислокувалася на південний захід від Сватового, що свідчить про наміри відтіснити нещодавні українські здобутки вздовж автошляху Р-66.
Оцінка: Луганський оперативний напрямок (ОН) залишається важливою зоною дезорганізації для сухопутних військ російської федерації (св рф), водночас залишаючись найбільш вразливим регіоном для росіян уздовж Донбаського фронту. Луганський напрямок, як і раніше, надає Збройним силам України найкращі можливості для рішучої перемоги над зс рф. Оскільки ОГРФ-Воронєж продовжує свої наступальні дії з Кремінної, вона проводить реорганізацію своїх сил в районах Сватового та Дворічної. 2-а гвардійська мотострілецька бригада і 26-й гвардійський танковий полк 47-ї гвардійської танкової дивізії, схоже, змінили 18-ту гвардійську мотострілецьку дивізію (яка зараз відновлюється в районі Валуйок) в районі Дворічної. У районі Сватового 98-а гвардійська повітряно-десантна дивізія була передислокована на захід і південний захід разом з 127-ю гвардійською мотострілецькою дивізією. Така реорганізація з'єднань св рф та вдв свідчить про наміри «Об'єднаної оперативної групи військ-Україна» (ООГВ-У) провести можливу наступальну операцію в напрямку Куп'янська найближчим часом. Хоча сумнівно, що російські війська зможуть повернути Куп'янськ у найближчі місяці, вони можуть відтіснити сили ЗСУ до річки Оскіл і взяти під контроль територію до адміністративного кордону Луганської області з невеликим буфером між річками Оскіл і Жеребець. Більш важливим для зс рф у цьому потенційному варіанті дій є відволікання значних маневрених механізованих сил ЗСУ від оборони лінії фронту вздовж лінії фронту Кремінна-Лиман. Цілком ймовірно, що «Оперативна група російських військ «Воронеж» (ОГРФ-Воронєж) і надалі надаватиме пріоритет наступальним діям з Кремінної в напрямку Лиману і Сіверська на підтримку російських операцій на Донеччині. ЗСУ зберігають можливість пріоритетних наступальних дій на Луганському напрямку з метою прориву російських укріплень між Сватовим і Кремінною, щоб вийти в тил ОГРФ-Воронєж і створити значну загрозу Донбаському фронту ООГВ-У. З цією метою зс рф продовжать роботу над зміцненням польових фортифікаційних споруд вздовж лінії північ-південь на схід від автошляху Р-66, що пролягає від Троїцького до Кремінної.
Кремінська оперативна зона: 144-а гвардійська мотострілецька дивізія за підтримки 90-ї гвардійської танкової дивізії, 30-ї окремої мотострілецької бригади та батальйонів БАРС продовжує наступ на південь через Кремінський ліс у напрямку Серебрянки. Атаки на захід застопорилися.
На захід від Кремінної: Протягом останніх двох тижнів на захід від Кремінної св рф проводили активні операції з прориву українських оборонних позицій у Кремінському лісі. Артилерія та розрахунки ПТРК ЗСУ продовжують завдавати значних втрат російським механізованим військам, включаючи перше підтверджене знищення БМПТ («Термінатор») приблизно 9 лютого. Виставлені поспіхом мінно-вибухові загородження ЗСУ довели свою ефективність у сповільненні російського наступу на Ямполівку, яка, ймовірно, є початковою метою російських військ у цьому секторі з потенційною метою досягти Лиману вздовж цього напрямку наступу. Частини 3-ї гвардійської мотострілецької дивізії намагаються прорвати українську оборону вздовж річки Жеребець далі на північ.
На північ від Кремінної: З району Червонопопівки сили св рф розпочали масштабний наступ 104-го гвардійського десантно-штурмового полку та 752-го гвардійського мотострілецького полку в напрямку Невського та Макіївки з ймовірним наміром захопити н.п. Греківка. Росіяни досягли успіху в захопленні висоти на північ від Макіївки, що змусило українців залишити ключові укріплені оборонні позиції в деяких районах Макіївки. Ці успіхи, ймовірно, змусять українців відступити на захід від річки Жеребець, доки росіяни зможуть продовжувати просуватися вперед і захопити більше території.
На південь від Кремінної: 144-а гвардійська мотострілецька дивізія за підтримки підрозділів 90-ї гвардійської танкової дивізії, 30-ї окремої мотострілецької бригади та батальйонів БАРС продовжує наступ на південь через Кремінський ліс у напрямку Серебрянки та річки Сіверський Донець. Цей наступ підтримується зі сходу батальйонами БАРС і частинами 2-го армійського корпусу, які наступають з-під Шипилівки в напрямку Білогорівки і Григорівки. Виставлені поспіхом мінно-вибухові загородження ЗСУ змусило російський наступ сповільнитися, оскільки більше часу витрачається на розмінування, що дозволяє наступним силам розвинути наступ на південь. Хоча росіяни просунулися на фронті від Діброви до Шипилівки приблизно на 7 км, атаки стали більш фрагментарними, меншими за масштабом (на рівні роти) і погано скоординованими.
Донецький оперативний напрямок: Донецька область залишається вирішальним ОН для російських сухопутних військ. Якщо російські підрозділи ВДВ та «групи Вагнера» зможуть завершити своє впевнене просування до Бахмута протягом найближчих тижнів, це підвищить ймовірність наступу на Сіверськ за підтримки 2-го армійського корпусу.
Оперативний прогноз: Російські війська продовжуватимуть наступати в районі Бахмута. Атаки будуть зосереджені на Іванівському та Часовому Ярі на захід від Бахмута з одночасним наступом вздовж траси Т-05-13 у напрямку Роздолівки, та на північні та східні околиці Бахмута. В районі Авдіївки 1-й армійський корпус (посилений) продовжуватиме наступати в напрямку Первомайського і на північний схід від Авдіївки, попри втрати в живій силі і техніці для пошуку і використання кращих обхідних шляхів укріплень ЗСУ. Артилерія та ВПС ЗСУ продовжуватимуть наносити удари вглиб окупованої росією території з метою знищення складів боєприпасів та пального, щоб сповільнити темпи російського наступу.
Лінія Сіверськ-Бахмут: На цій лінії операції зосереджені основні зусилля зимового наступу зс рф 2023 року. Російські війська, як і раніше, мають намір здійснити два подвійних оточення: одне з них зосереджене на обороні Бахмута, щоб змусити ЗСУ змістити свою центральну лінію оборони далі на захід, а друге, більш широке охоплення Сіверська з боку Соледара і Кремінної, щоб спричинити колапс значної частини лінії ЗСУ на півночі Донецької області. 2-й армійський корпус намагається просунутися на північ у напрямку Сіверська силами щонайменше 4-х мотострілецьких бригад. Однак жорсткий опір українців, швидше за все, означатиме, що св рф не зможуть спричинити значних зрушень на лінії фронту протягом наступних кількох тижнів, проте стійке захоплення позицій зберігатиметься вздовж обох напрямків охоплення. Кумулятивний ефект щоденних досягнень ставить сили ЗСУ у невигідне становище і, ймовірно, змусить їх відступити на нову лінію оборони в центральній частині Донецької області.
Оперативне командування «Схід», схоже, не готове до серйозного контрнаступу, щоб перекреслити успіхи росіян, досягнуті з середини січня. Ймовірно, що ротація сил ЗСУ в обороні Бахмута призвела до тривалих непорозумінь в управлінні, які заважають командирам невеликих підрозділів бути більш активними у використанні тактичних помилок св рф, які могли б надати українцям можливість перейти до наступальних дій. Для російських військ залишаються чутливими тертя в управлінні та контролі, а публічна ворожнеча між «групою Вагнера» та зс рф зростає. Тим не менш, російські війська змогли зберегти позитивний тактичний прогрес, що дозволило створити певну оперативну єдність зусиль для утримання досягнутих успіхів.
Лінія Сватове - Кремінна: Наступальні дії св рф на цій ділянці фронту тривають, але темпи і масштаби сповільнилися. Частини 76-ї гвардійської десантно-штурмової дивізії та 144-ї гвардійської мотострілецької дивізії продовжують наступати в напрямку Ямполівка-Торське на захід і Серебрянка на південь від Кремінної, але їхні темпи сповільнилися через ииставлені поспіхом мінно-вибухові загородження ЗСУ.
Прорив лінії оборони по річці Жеребець, ймовірно, став пріоритетом для св рф, оскільки основна частина атак була спрямована на район Невського і на південь до Серебрянки. Однак атаки були більш фрагментарними і не так добре скоординованими, як у попередні тижні. Тим не менш, російські війська відтіснили підрозділи ЗСУ щонайменше на 7 км на захід від їхніх колишніх позицій у Кремінському лісі. В районі Білогорівки тривають підтримуючі атаки, які, ймовірно, мають на меті підтримати наступ 2-го армійського корпусу на північ від Миколаївки в напрямку Сіверська, щоб зв’язати достатню кількість механізованих сил ЗСУ для запобігання прориву між Тернами і Торським. 7-ма гвардійська гірсько-штурмова дивізія, схоже, залишається резервном для ОГРФ-Воронєж, маючи у своєму складі щонайменше 2 десантно-штурмові полки, які можуть бути задіяні як ударні сили після прориву.
Підтримка наступальні дії на лінії фронту Сватове-Кремінна, ймовірно, будуть продовжуватись належним чином. Нещодавнє посилення 127-ї гвардійської мотострілецької дивізії 98-ю гвардійською повітряно-десантною дивізією для оборони Сватового може свідчити про намір відтіснити нещодавні українські здобутки вздовж шосе Р-66.
Горлівка-Донецьк: Наступальні дії св рф залишалися зосередженими на наступі на Авдіївку з північного сходу та Мар'їнку. Українські захисники відбили російські атаки в районі Кам'янки. На південь від Опитного, що на північ від Донецька, св рф зазнали значних втрат у техніці та особовому складі, а мінні поля ЗСУ сповільнили просування російських військ, дозволивши артилерії ЗСУ вести вогонь по відкритих позиціях підрозділів 1-го армійського корпусу. Позиційні бої тривають у районах Перехрестя, Невельського, Красногорівки та Мар'їнки. 150-та мотострілецька дивізія за підтримки батальйонів БАРС ще не визначила та не використала відповідний обхідний маршрут на захід від Авдіївки. Навряд чи св рф зможуть досягти значних успіхів на лінії фронту в районі Авдіївки, Красногорівки та Мар'їнки. Очікується загальне зміщення фокусу наступу на південь в районі Новомихайлівки та Вугледара.
Оцінка: Донецький ОН є вирішальним ОН для сухопутних військ рф. Бахмут залишається пріоритетним напрямком наступальних дій «Об'єднаної оперативної групи військ-Україна» (ООГВ-У) на всьому Донецькому стратегічному фронті. «Група Вагнера» та повітряно-десантні війська росії (вдв), як і раніше, ведуть наступ за підтримки 20-ї гвардійської мотострілецької дивізії та 2-го армійського корпусу «Оперативної групи російських військ - Ростов» (ОГРВ-Р). У наступі на Донеччині беруть 2 дивізії, що обороняються у Сватовому (127-а гв. мсд та 98-а гв. повітряно-десантна дивізія); 4 дивізії, що наступають в напрямку річки Жеребець, Лиману та Серебрянки (3-я гв. мсд, 76-а гв. дшд, 90-а гв. тд, 144-а гв. мсд); 2 дивізії та 1 армійський корпус і ПВК «Вагнера» наступають на Бахмут (20-та гв. мсд, 106-та гв. дшб, 2-й армійський корпус); 1 дивізія та 1 армійський корпус наступають у районі Донецька в напрямку Авдіївки та Мар'їнки (150-та гв. мсд та 1-й армійський корпус). Ці формування підтримуються армійськими спеціальними батальйонами бойового резерву (БАРС) та штурмовою авіацією пкс рф. Ці сили становлять основну частину нинішнього ефективного наземного наступального потенціалу росіян. Майже напевно, що сили вдв та «групи Вагнера» витіснять ЗСУ з їхніх нинішніх позицій у Бахмуті до середини березня, але, швидше за все, не змусять ЗСУ вийти з Сіверська. Існує приблизно рівна ймовірність того, що «Оперативна група російських військ «Воронеж» (ОГРВ-Воронєж), яка підтримує наступ вздовж лінії фронту Сватове-Кремінна, досягне річки Сіверський Донець до середини березня, але, ймовірно, не змусить ЗСУ вийти з Сіверська. Ця ймовірність зросте, якщо відновлені сили «групи Вагнера» зосередяться на північний захід від Соледара для підтримки 2-го армійського корпусу, що наступає з Миколаївки на північ. Дуже малоймовірно, що 150-та гв. мсд і 1-й армійський корпус досягнуть будь-якого прогресу в районі Авдіївки та Мар'їнки. Якщо «група Вагнера» і вдв зможуть закріпити свій тактичний успіх в районі Бахмута і на південь від Кремінної, то ОГРВ-Воронєж і ОГРВ-Ростов будуть в позиції для спроби прориву в напрямку Слов'янська. Існує приблизно рівна ймовірність того, що весняний російський наступ на Слов'янськ досягне певного прогресу за більш сприятливих погодних умов для БПЛА, які підтримуватимуть російські артилерійські удари. Українці, ймовірно, будуть змушені надати пріоритет розгортанню нових і відновлених підрозділів для оборони північно-центральних районів Донеччини за рахунок оперативних можливостей на інших ділянках фронту. Якщо це так, то великий наступ ЗСУ стає більш вірогідним влітку, ніж навесні. Однак, ЗСУ можуть взяти на себе певний оперативний ризик на Донбасі, щоб повернути собі стратегічну ініціативу над росіянами в інших місцях.
Бахмутська оперативна зона: Бахмут залишається найбільш критичним об'єктом для маневру на Українському ТВД. Після падіння Красної Гори і Парасковіївки та постійного просування на захід від Благодатного, російські війська готові змустити ЗСУ до загального відходу з Бахмута.
Лінія Яковлівка-Берестове: Активність на цій лінії обмежується артилерійськими дуелями, оскільки основна увага як св рф, так і ЗСУ зосереджена на Бахмуті. 2-й корпус за підтримки 141-го мотострілецького полку («кадирівці») розпочав загальний наступ на північ від Миколаївки та Яковлівки в напрямку Сіверська.
Соледар: Сили св рф здійснили атаки на північ від Соледара вздовж автошляху Т-05-13 у напрямку Федорівки та Роздолівки. Ці атаки, схоже, були здійснені підрозділами 20-ї гвардійської мотострілецької дивізії за підтримки щонайменше 1-го полку 7-ї гвардійської окремої мотострілецької бригади. ЗСУ все ще утримують позиції у Федорівці та Роздолівці, проте підрозділи «групи Вагнера» зосереджуються на північ від Соледара, що свідчить про те, що вони незабаром підтримають загальний наступ 2-го армійського корпусу в напрямку Сіверська. На сході, св рф продовжують просуватися з Благодатного в напрямку траси М-03 і Залізнянського.
Красна Гора/східні та південні околиці Бахмута: вдв і «група Вагнера» продовжують наступати на Красну Гору, а також на східні та південні околиці Бахмута, досягаючи значних успіхів. Красна Гора та Парасковіївка перейшли під контроль «групи Вагнера» в період з 11 по 14 лютого. Контратаки ЗСУ стабілізували лінію фронту, але північні підступи до Бахмута по дорозі М-0З не були спроможними для організації впорядкованого відходу. На східних околицях Бахмута «група Вагнера» та підрозділи 98-ї гвардійської повітряно-десантної дивізії продовжують повільне просування вулиця за вулицею, будинок за будинком. Складна ситуація в Бахмуті для українських сил призвела до того, що 13 лютого було прийнято рішення закрити доступ до міста для всіх цивільних осіб і преси. Траса T0504 залишається життєво важливим шляхом для постачання та виведення військ з Бахмута.
Західні околиці Бахмута: Підрозділи «групи Вагнера» здебільшого виведені з цієї ділянки фронту. 106-та гвардійська повітряно-десантна дивізія та 57-ма окрема гвардійська мотострілецька бригада продовжують наступ на північний захід вздовж каналу Сіверський Донець-Донбас у напрямку Часового Яру та на схід від Іванівського. Попри те, що росіяни досягли значних успіхів у напрямку Часового Яру та траси Т0504, ЗСУ контратаками до 10 лютого відвоювали висоти та лісисті ділянки, які були основними шляхами просування до Часового Яру та траси Т0504. Контроль над цією ділянкою є життєво важливим для оборони Бахмута та відходу ЗСУ.
Запорізький ОН. Сухопутні війська рф продовжуватимуть свої зусилля із захоплення Оріхова та Вугледара за будь-яку ціну. Російські війська не досягли успіху в районі Вугледара. Великі втрати у живій силі та техніці призвели до того, що більш масштабні дії призупинилися.
Оперативний прогноз: Сухопутні війська рф продовжуватимуть свої зусилля із захоплення Оріхова та Вугледара за будь-яку ціну. Очікується збільшення використання відновлених підрозділів та замінників морської піхоти вмф для посилення підрозділів, що наступають на Вугледар. Ймовірно, що 104-та гвардійська повітряно-десантна дивізія буде розгорнута в районі Вугледара, якщо вона буде оперативно готова до досягнення тактичних цілей. Українські ССО продовжать здійснювати глибокі ударні та диверсійно-розвідувальні рейди у координації з партизанами з метою підриву та послаблення спроможності св рф та їхньої здатності ефективно захищати сухопутний коридор Запоріжжя-Крим, оскільки вони розміщують підрозділи та техніку в цьому районі для майбутніх наступальних дій.
Кам'янське: Артилерія ЗСУ завдає ударів по російських оборонних позиціях у районі Кам'янського. У Лобковому тривають позиційні бої.
Оріхів: св рф продовжують вести дрібномасштабні позиційні бої на південь від Оріхова, переважно навколо Копанів. Росіяни перекинули додаткові сили на південь від Оріхова і в Пологи, ймовірно, для посилення своєї оборони вздовж лінії Кам'янське-Оріхів-Гуляйполе.
Гуляйполе: св рф ведуть дрібномасштабні бойові дії на Гуляйпільському рубежі, переважно в районі Дорожнянки. Тривають артилерійські дуелі між ЗСУ та св рф.
Вугледар: св рф продовжують наступальні дії з метою захоплення Вугледара. Росіяни посилили 4 бригади, які вже задіяні тут, додатковими 2 бригадами та 1 мотострілецьким полком. ЗСУ утримують лінії оборони, а втрати росіян залишаються високими.
Маріуполь: За повідомленнями, 13 лютого українські війська атакували казарми та об'єкти матеріально-технічного забезпечення св рф у Маріуполі, знищивши великий склад боєприпасів.
Бердянськ: Російські окупаційні офіційні особи повідомляють, що пкс рф відкрили вогонь і збили безпілотник ВПС ЗСУ над Бердянськом.
Мелітополь: Повідомлялося про потужні вибухи в Мелітополі в районі 1 лютого, ймовірно, через діяльність партизанів/ССО.
Вугледарська оперативна зона. Спроба росії захопити Вугледар, ймовірно, залишатиметься головним пріоритетом до весни. Високі втрати сповільнили темп операцій, проте новоприбулі підрозділи з Мелітопольського району та заміна підрозділів вмф інтегруються для нових штурмів.
Лінія річки Кашлагач: 72-га механізована бригада має щонайменше один батальйон, який обороняється на захід від Вугледара вздовж річки Кашлагач. 68-а єгерська бригада, яка, як видається, несе основну відповідальність за оборону в зоні між Вугледаром і Великою Новосілкою, ймовірно, підтримує оборону на лінії річки Кашлагач щонайменше 1 батальйоном. 40-а бригада морської піхоти, схоже, зазнала значних втрат і переходить до оборони для відновлення сил, найімовірніше, за рахунок моряків вмф, а не морської піхоти. Цілком ймовірно, що російські війська можуть відновити наступальні дії на цій осі після того, як новоприбулі підрозділи будуть інтегровані в ротацію штурмових сил.
Вугледар: 72-га механізована бригада тримає оборону в цьому секторі за підтримки 55-ї артилерійської бригади та 68-ї єгерської бригади. Щонайменше 2 механізовані батальйони залишаються розгорнутими вздовж траси Т-05-24 від річки Кашлагач до вугільної шахти «Південнодонбаська», а танковий батальйон, ймовірно, знаходиться в резерві. Російська артилерія продовжує масований обстріл (вочевидь, із застосуванням термобаричних снарядів ТОС-I) позицій ЗСУ у Вугледарі. Удари російської артилерії залишаються переважно неефективними. Мінні поля ЗСУ створюють значну перешкоду для просування російських військ.
Павлівка: 155-а окрема гвардійська бригада морської піхоти залишається на місці в Павлівці і, ймовірно, відновлює свої виснажені сили, одночасно підтримуючи просування св рф на схід від Вугледара, проводячи вогневу розвідку та розмінування на південь від Вугледара. Бригада продовжуватиме дрібномасштабні позиційні бої на рівні роти і нижче (тобто <140 військовослужбовців, які беруть участь у бою) доти, доки не отримає достатнього підкріплення та/або адекватної заміни для переходу до наступу.
Микільське: Російські війська продовжують наступати з Микільського у напрямку Вугледара по відкритій місцевості під прицілом артилерії ЗСУ та розрахунків ПТРК. Підрозділи 37-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади та 72-ї окремої мотострілецької бригади зазнали таких же великих втрат, як і 7-е ОБТФ та 36-а окрема гвардійська мотострілецька бригада наприкінці січня - на початку лютого. Підтримка штурмової авіації пкс рф не забезпечила належної переваги російським військам у наступі.
Оцінка: Вугледар залишається вирішальним географічним пунктом для св рф, захоплення якого дозволить росіянам ефективно захищати наземні комунікації (в першу чергу залізничні лінії) з Донецька до Криму вздовж залізничної лінії, що проходить паралельно трасі Н-20 з Донецька на південь у напрямку Маріуполя та Мелітополя. Дії св рф в цьому районі залишаються оборонними за своїм характером, і командування ООГВ-У майже напевно надаватиме пріоритет розгортанню оборони та розгортанню сил і засобів у Запорізькому районі перед іншими районами оперативної зони. За попередніми оцінками, росіяни посилили і без того велику кількість військ, задіяних для захоплення Вугледара. Дуже ймовірно, що 155-а окрема гвардійська бригада морської піхоти та 40-а бригада морської піхотиф виявилися неефективними в бою, хоча росіяни, безсумнівно, продовжуватимуть використовувати їх у наступальних діях. На Вугледарський напрямок були перекинуті 5 окрема гвардійська танкова бригада, 39 окрема мотострілецька бригада, 136 окрема гвардійська мотострілецька бригада та 113 окремий мотострілецький полк. Повідомлялося, що командир 14-ї бригади спеціального призначення (спецназ) був убитий у Вугледарському районі приблизно 3 лютого. Невідомо, чи були розгорнуті підрозділи цієї бригади в районі, хоча 14-та бригада безпосередньо підтримує російські війська у Вугледарському районі. Тривають масовані обстріли Вугледара, в тому числі термобаричними боєприпасами. Артилерія та підрозділи ПТРК ЗСУ продовжують знищувати російські механізовані скупчення. Малоймовірно, що росія зможе досягти значних успіхів на Вугледарській дузі протягом наступних кількох тижнів.
Херсонський ОН. Російські війська продовжуватимуть вести активну оборону вздовж річки Дніпро з акцентом на встановлення контролю над дельтою Дніпра. Збройні сили України продовжать прощупувати російську оборону, наносячи ракетні та артилерійські удари по логістичних вузлах на Херсонщині та Криму.
Оперативний прогноз: Російські війська продовжуватимуть активну оборону вздовж Дніпра, зосередившись на захопленні Великого Потьомкінського острова, одночасно розгортаючи підкріплення на укріплених оборонних позиціях вздовж автошляхів М-17 та Р-47. Українські війська продовжуватимуть утримувати острів Великий Потьомкін, одночасно просуваючись вглиб дельти Дніпра. Триватимуть ракетні та артилерійські удари по логістичних вузлах св рф у Херсоні та Криму.
Північний схід Херсонщини: Обстріли св рф націлені на передові оборонні позиції ЗСУ та ймовірне місце переправи через річку між Херсоном і Новою Каховкою, щоб знизити здатність ЗСУ провести швидкий і успішний штурм річкової переправи.
Херсон і Миколаїв: Тривають масовані обстріли св рф. Російська артилерія, як і раніше, зосереджена на обстрілі міської комунальної інфраструктури та електромереж. Житлові райони Херсона зазнали руйнувань.
Дельта Дніпра: У дельті Дніпра продовжують діяти диверсійно-розвідувальні групи ССО України та спецназу ГРУ. Жодна зі сторін не отримала тактичної переваги у боротьбі за контроль над дельтою Дніпра.
Південний схід Херсонщини: Артилерійські удари ЗСУ, як і раніше, зосереджувалися на прицільних обстрілах місць зосередження військ св рф, польових фортифікаційних споруд та об'єктів матеріально-технічного забезпечення.
Нова Каховка: Артилерія ЗСУ, як і раніше, зосереджена на виведенні з ладу командно-штабних пунктів св рф в районі Нової Каховки, а також на активному прощупуванні потенційних місць переправ через річки на предмет наявності слабких місць.
Оцінка: св рф та ЗСУ продовжують підготовку до розширених операцій на Херсонському оперативному напрямку (ОН). св рф залишатимуться загалом зосередженими на обороні вздовж річки Дніпро з наступальними діями, спрямованими на встановлення контролю над дельтою Дніпра. Контроль над дельтою має вирішальне значення для запобігання використанню Херсонського порту для доставки життєво необхідної гуманітарної та військової допомоги на південь України. Як російська, так і українська артилерія продовжують брати участь у двобої з високими ставками, намагаючись завдати максимальної шкоди командним пунктам, об'єктам критичної інфраструктури, складам постачання та боєприпасів, ключовим лініям зв'язку та системам протиповітряної оборони. Будівництво російських польових фортифікаційних споруд на Херсонському ОН відбувається повільно, що свідчить про те, що росіяни покладаються на передову оборону вздовж самої річки Дніпро для захисту окупованої території та Криму, що перебуває під російським управлінням. Хоча діяльність св рф на Херсонщині зосереджена на підготовці до оборони від великого українського наступу та/або стримуванні українських сил на півночі Херсонщини, все ще існує ймовірність того, що сили ГРУ або ВДВ можуть здійснити обмежений наступ через Дніпро, щоб відволікти підрозділи та ресурси ЗСУ від Запорізького ОН. ЗСУ, ймовірно, продовжать зосереджувати свої зусилля на дослідженні потенційних пунктів переправи через Дніпро на предмет наявності слабких місць в обороні та забезпеченні безпеки в дельті Дніпра, щоб дозволити Херсонському порту відновити роботу, перш ніж розпочати широкомасштабну атаку через Дніпро.
Український океанічний театр воєнних дій (Чорне море): Чорноморський флот залишається зосередженим на захисті кораблів, об'єктів та особового складу, а не на наступальних операціях чи активному патрулюванні морських шляхів та північного узбережжя/літоралі Чорного моря.
Оперативний прогноз: Російські морські сили продовжуватимуть удосконалювати оборону кримського та російського узбережжя, зберігаючи при цьому свою залежність від ударів крилатими ракетами по південній, центральній та західній економічній інфраструктурі України.
Північно-західне Причорномор'я і Крим: Діяльність чф рф у північно-західній частині Чорного моря залишається обмеженою ракетними ударами, головним чином по об'єктах у Миколаєві та Очакові. ГРУ патрулюють дельту Дніпра. Тривають дальні нальоти БПЛА ВПС ЗСУ на бази зс рф та об'єкти критичної інфраструктури в Криму, російська ППО намагається захиститися від нальотів БПЛА.
Азовське море: Протягом останніх двох тижнів в Азовському морі не було зафіксовано жодної значної активності. Над повітряним простором Південного ВО, ймовірно, продовжиться польоти БПЛА ВПС ЗСУ з метою виявлення вразливостей, які можуть бути використані для здійснення успішних рейдів БПЛА на авіабази пкс рф.
Севастополь: Жодної значної активності за межами Севастополя. Кораблі чф рф продовжують ротацію за межами порту.
Новоросійськ: Помітної активності біля Новоросійська не спостерігалося. Кораблі чф рф продовжують ротацію за межами порту.
Оцінка: Діяльність вмф у Чорному морі не зазнала значних змін. Чорноморський флот залишається переважно зосередженим на силовому захисті суден, об'єктів та особового складу, а не на наступальних операціях чи активному патрулюванні морських шляхів у Чорному морі та його узбережжі. Наступальні дії Чорноморського флоту, ймовірно, обмежуватимуться ударами крилатими ракетами «Калібр» підводних човнів класу «Варшав’янка», що виходять з Севастополя. ВМС України, ймовірно, продовжать використовувати морські безпілотники для атак на випадкові цілі чф рф, а далекобійні ударні сили ВПС і ЗСУ продовжуватимуть завдавати шкоди логістиці і командним вузлам св рф в Криму, що перебуває під російським управлінням, щоб підірвати здатність св рфпідтримувати наступальні дії на Херсонському і Запорізькому операційних напрямках.
Стратегічні повітряно-космічні операції в Україні: Російські повітряно-космічні сили продовжують надавати перевагу нанесенню ударів по об'єктах критичної інфраструктури та скупченнях військ, а не придушенню засобів ППО України. Українські Хаймарси та БПЛА продовжуватимуть наносити удари по російських вузлах постачання та управління.
Оперативний прогноз: Вильоти пкс рф та ВПС ЗСУ будуть і надалі зосереджені на безпосередній вогневій підтримці на Донбасі, при цьому пкс рф здійснюватимуть в середньому 200 вильотів на день, а ВПС ЗСУ - 16-18 вильотів. Російські повітряно-космічні сили надаватимуть перевагу атакам на об'єкти критичної інфраструктури та місця зосередження військ, а не придушенню засобів протиповітряної оборони противника. Українська енергосистема, ймовірно, залишатиметься головним пріоритетом для атак, оскільки погіршення її стану безпосередньо впливає на здатність Генерального штабу ЗСУ надійно забезпечувати командування і управління військами в польових умовах. Українські Хаймарси та БПЛА продовжуватимуть наносити удари по російських тилових районах з акцентом на російські командні пункти, концентрацію військ і склади боєприпасів, щоб перешкодити поповненню боєзапасу російської артилерії.
Оцінка: Діяльність пкс рф протягом останніх двох тижнів включала в себе два великих удари крилатими ракетами/повітряними ударами по всій країні, перший 10 лютого і другий в ніч з 14 на 15 лютого. Ці удари, як і раніше, зосереджені на спробах завдати серйозної шкоди українській енергосистемі, цивільній інфраструктурі, а також націлені на ключові військові пункти зв'язку. Метою діяльності пкс рф, найімовірніше, залишається спроба підірвати потенціал, можливості та народну волю України протистояти російській окупації Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей, а також Криму, що перебуває під російським управлінням. Ці повітряні удари складалися з поєднання крилатих ракет Х-101/Х-555 повітряного базування, ймовірно, з бомбардувальників Ту-95МС над Каспійським морем і з Курської області, «Калібрів» морського базування з Чорного моря, керованих ракет Х-59 з літаків тактичної авіації на півдні України, а також С-300 в режимі нанесення ударів по наземних цілях. ВПС та ЗСУ перехопили більшу частину першої хвилі ракетних атак. Однак, перша хвиля, ймовірно, була призначена для того, щоб перевантажити українські засоби ППО і створити можливість для іранських баражуючих боєприпасах Shahed-131/136 та БПЛА та завдати удару по своїх цілях. Очікується, що подібні «пакети» ударів з'являться і в майбутньому, оскільки пкс рф продовжує шукати надійний оперативний підхід до виведення з ладу української ППО, що дозволить ударам з повітря по всій країні паралізувати українське командування і управління на національному рівні.
Це ще одне коротке оновлення, присвячене діям на всьому театрі бойових дій за останні два тижні. Я починаю повертатися до ритму регулярних оновлень і, ймовірно, почну збільшувати кількість матеріалів у найближчі тижні. Дякую вам за ваше терпіння, пропозиції та постійну підтримку.
Це оперативне зведення з відкритих джерел про Український ТВД ґрунтується на інформації зі щоденних оперативних зведень ЗСУ та св рф, різних українських та російських телеграм-каналів, публічних заяв західних розвідувальних служб, військових аналітиків та мого власного професійного досвіду.
Будь-які помилки в поданій тут інформації є виключно моїми і будуть виправлені, як тільки їх буде виявлено.